Do biura i do szkoły – jak twórczo wykorzystać kolorowy papier ksero?

Sztuka składania papieru sięga historią do starożytności. Wszyscy próbujemy jej na wczesnym etapie kształcenia ustawicznego w przedszkolu. Zabawa kolorowymi kartkami pozwala na rozwój zdolności manualnych, rozwój kreatywności oraz wyciszenie. Jak wykorzystać kolorową ryzę papieru?

Origami w biurze?

W najmłodszych latach wykonywanie prac plastycznych z papieru pomagało przyszłym dorosłym rozwijać umiejętności motoryki małej. Zabawy manualne kolorowym papierem rozwijały koordynację wzrokowo-słuchową oraz twórcze myślenie. Dla dorosłych ciekawym nawiązaniem są poważniejsze formy pracy z papierem. Origami jest najbardziej znaną techniką twórczości w papierze. Sztuka pochodzi z Chin, a rozwinięta została w Japonii. Jest znana na całym świecie i popularna wśród wszystkich pokoleń. Ryza papieru kolorowego pozwoli zacząć przygodę z tworzeniem wszelkiego rodzaju figur i kształtów. 

Najlepszy czas, aby złapać za kartkę

ryza papieru kolorowego

Dobrą praktyką jest składanie origami w momentach, kiedy potrzebujemy wyciszenia. W przypadku dziecka będą to godziny wieczorne. W przypadku pracownika to momenty stresowe lub poprzedzające wydanie ważnych decyzji. Do popularnych wzorów, od których można rozpocząć składanie origami, należą:

  • koperta
  • wiatrak
  • żuraw
  • dom
  • żaba.

Jaki papier wybrać?

Można użyć popularnego kolorowego papieru ksero (https://www.ofisfera.pl/papier-ksero-kolorowy) o gramaturze 80 g/m2. Jest to najlepszy papier do składania podstawowych wzorów. Na dalszym etapie prac, można sięgnąć po bardziej wytrzymałe odpowiedniki. Myślimy pamiętać, że przy technice origami nie korzystamy z nożyczek ani klejów.