Jak świadomie kupić segregator na dokumenty?

Urządzenie, wydawać by się mogło, banalne. Występuje jednak w wielu rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Wyróżniamy także 3 główne typy wewnętrznego mechanizmu. Czym więc kierować się przy wyborze segregatora na dokumenty?

Segregator – specyfika materiału

Należy ustalić, co będzie przechowywane. Liczy się przede wszystkim format dokumentacji. Najpopularniejszy jest oczywiście A4, ponieważ odpowiada on standardowym wydrukom. Sporo kwitów występuje w formacie A5. Czasami niezbędny będzie segregator na dokumenty A3. Jest on dostępny w 2 wariantach: pionowym i poziomym. Przydaje się szczególnie w przypadku projektów architektonicznych czy planów zagospodarowania przestrzennego.

Ważne jest dopasowanie typu mechanizmu do rodzaju papierów. Dla tych, które muszą być pod ręką, są nieustannie wyjmowane i chowane, najlepszy będzie segregator ringowy. Umożliwia on błyskawiczne wypięcie i wpięcie koszulki na dokumenty. W przypadku rzadziej przeglądanych pism, odpowiedniejszy będzie segregator dźwigniowy. Pozwala on na stabilne unieruchomienie zawartości. Materiały wyjątkowo cenne, np. akta czy papiery wartościowe najlepiej umieścić w plastikowym pojemniku z mechanizmem. Jest to segregator zamykany.

Różnorodność segregatorów – do wyboru do koloru

Wariant kolorystyczny to nie tylko kwestia gustu czy dopasowania do tonacji danego pomieszczenia. Większe zbiory warto pogrupować za pomocą ustalenia kodu barw. Np. biały – faktury sprzedażowe, czarny – faktury kosztowe, granatowy – umowy itd. Warto wykorzystać fakt, że segregatory biurowe odznaczają się zróżnicowaną kolorystyką.
Sprawdź różnego rodzaju segregatory dostępne w tym sklepie.