Jak wybrać skaner do dokumentów?

Skaner do dokumentów to jedno z niezbędnych urządzeń w firmie czy urzędzie. Żadne biuro się bez niego nie obejdzie, szczególnie jeśli praca wymaga cyfrowej archiwizacji, dużej ilości kopii dokumentów czy po prostu uporządkowania plików. Dobry skaner do dokumentów to klucz do porządku i ułatwienia pracy, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i jaki wybrać do swojego biura, aby służył długo i niezawodnie.

Skaner do dokumentów – jakie są rodzaje?

Kupując skaner do dokumentów do biura, warto wiedzieć, że jest ich kilka rodzajów. Dzieli się je ze względu na budowę, mobilność i wielkość: 

  • Skaner płaski – to standardowy i najbardziej znany model skanerów, wystarczy położyć na nim arkusz papieru i zamknąć pokrywą. Korzystanie z niego jest proste, jednak zajmuje trochę miejsca i może być uciążliwy przy dużej ilości dokumentów. 
  • Skaner szczelinowy – aby z niego skorzystać, wystarczy wsunąć dokument w odpowiednie miejsce. Jest to lepsza opcja do biura, bo pozwala na skanowanie dwustronne, dzięki czemu proces przebiega szybciej. 
  • Skaner ręczny – przenośny model, który można mieć ze sobą zawsze, dobrze nadaje się do skanowania małych ilości dokumentów. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skanera do dokumentów?

Aby mieć pewność, że skaner do dokumentów (link) będzie trwały i niezawodny warto zwrócić uwagę nie tylko na jego jakość wykonania, ale także szybkość skanowania. To kluczowa rzecz przy pracy z dużą ilością plików. Oprócz tego ważne jest, aby obsługiwał formaty minimum A4, a także warto sprawdzić, jakie ma dostępne formaty. Dobrze będzie również, jeśli układ optyczny będzie wysokiej jakości, dzięki czemu skany dokumentów wyjdą dokładne i szczegółowe.