Jak wybrać papier fotograficzny?

Papier fotograficzny to specyficzny rodzaj papieru, jaki bazuje na odpowiednich właściwościach. Czym odznacza się ten produkt? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Papier fotograficzny

Warto zauważyć, że papier fotograficzny, ze względu na swoje właściwości, prowadzi po powstania efektu falowania kartki i rozpływania atramentu. Wydruk na zwykłym papierze może nie dać tak ciekawych efektów, co warto mieć na uwadze. Uzyskanie pięknego zdjęcia wymaga dobrania idealnego papieru, który dostosowany zostanie do druku atramentowego. Jest on używany głównie przez fotografów. 

Jak wybrać papier fotograficzny?

Podczas zakupu takiego papieru należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • Powłoka papieru – zdjęcia powinny mieć połysk i to właśnie powłoka wpływa na to, jak silny on będzie. Wybierać możemy wśród papierów półmatowych, błyszczących, perłowych, a nawet jedwabnych. 
  • Gramatura – wartość ta określa wytrzymałość zdjęć, sztywność i przeznaczenie. Im większa gramatura, tym lepszy pozom jakości wydruku.
  • Format – wiąże się z rozmiarem zdjęcia. Najpopularniejszy jest papier o formacie A4.
  • Gładkość – im bardziej gładki papier dobierzemy, tym większa szansa na idealne odwzorowanie każdego szczegółu. 
  • Gradacja – jest to możliwość dostosowania kontrastu. 
  • Jasność – papier fotograficzny ma różnorodną jasność, co warto wziąć pod uwagę. 

Dobra jakość papieru fotograficznego to podstawa w zawodzie każdego fotografa. Dzięki temu wydruk zdjęć odbywa się sprawnie i z należytą starannością.